Born Electric
Vyvinuta od počátku jako čistě elektrická, revoluční a dodnes futuristická. Geniální, úsporná a velmi, velmi zábavná.
Tohle malé, městské auto je přelomovým počinem v historii automobilky BMW. Továrna v německém Lipsku, poháněná zelenou energií z větrných elektráren, začala koncem roku 2013 produkovat model, který se stal milníkem.
Typ i3 se totiž, jak napovídá nadpis, od samého počátku navrhoval jako plně elektrický vůz.
To znamená žádné kompromisy a žádná původně spalovací koncepce, která se často vidí u konkurence, kdy do portfolia zážehových a vznětových verzí modelu výrobce dodatečně přidá ještě i elektrickou variantu pohonu.
Tohle auto je úžasně promyšleno. Skládá se celkem ze čtyř částí. Jsou to tyto tři: modul Life a modul Drive. Dost pokusů o legraci, zkusím vše stručně vysvětlit.
Modul Life znamená klasický „grínhaus“, čili prostor pro žití/fungování osádky vozu a jejich věcí a druhý modul Drive, který je zase obdobou „šasi“.
Úplný laik by řekl, že spodek auta obsahuje baterii, elektromotor a vše potřebné k jízdě, no a nad úplně placatou podlahou vozu je kabina. Protože podlaha je v podstatě zcela vyplněna pouze baterií a elektromotorem.
A na tohle je posazena kabina, která při čtyřmetrové délce vozu nabízí netušenou prostornost. Zavazadelníky tedy máte dva. Vepředu i vzadu.
Jasně, nabízela se ještě verze i3 REX (Range EXtender), kde malý benzinový dvouválec o objemu 650 kubíků (pocházející z motocyklu BMW, pochopitelně…) zajišťoval vámi nastavitelné udržení kapacity akumulátoru pro ještě delší dojezd.
Jenže tahle verze pomalu přestala dávat smysl, protože dnešní akumulátor v i3 je při stejných rozměrech díky vyšší hustotě článků schopen autu dopřát reálný (… reálný – tudíž posloucháte muziku, máte puštěnou klimu/topení a neloudáte se) dojezd blízký třem stům kilometrů.
Dnešní baterka má 42 kWh oproti původním 22 kWh.
K autu jako takovému – má slušný, 260ti litrový kufr, sklopná zadní opěradla, dveře pro cestující vzadu se otevírají jako u Rolls-Roycu proti sobě
a velmi vzdušný interiér. Netypicky minimalistická je kabina, všude jsou použity recyklované materiály (sedadla barvena s použitím listů olivovníků – pouze z těch opadaných; výplně dveří jsou pochopitelně prémiové, přesto z recyklovaných plastů.., a podobně), zkrátka recyklovatelnost vozu blízká sto procentům. Vysloužilé baterie jsou dále používány jako záložní zdroje energie pro účely mimo vozidla. Mimochodem – záruka na baterii je krásných 160 000 kilometrů.
Tady to někdo s udržitelností a důvěrou v ni vloženou myslí hodně vážně. Bravo!
Tohle vozidlo je imunní vůči nástrahám městské džungle. Vnější části jsou z termoplastu a hodně pruží. Karoserie vydrží neskutečně hrubé zacházení a až se vám o vůz někdo opře, tak důlky nebo promáčkliny, a to zejména z boku, téměř nehrozí.
Hmotnost auta je sympatických 1345 kg a já už bych nejradši začal psát o dynamice, která vás – i díky nízké váze auta – prostě dostane.
Ale pojďme ještě něco málo k nabíjení.
K vozu dostáváte standardně kabel, který pasuje do zásuvky na 220/230 V a z něj se vybitý vůz bude nabíjet do plna zhruba od večera do rána.
Koupit si můžete BMW Wallbox, který vám technik z BMW doma nebo ve firmě zapojí a dle typu a výkonu (můžete si mezi nimi vybírat) této „nabíječky na stěnu“ dojde k výraznému zkrácení dobíjecího času. 3,2 – 5 hodin nabíjení, dle typu Wallboxu.
Dalším způsobem nabíjení jsou veřejné nabíjecí stanice. A těch přibývá a mají různé parametry.
Ty nejvýkonnější, pro i3 relevantní (max. 50 kW), vám umožní ‚nalít do ítrojky plnou‘ do hodiny.
Tohle je stejnosměrné rychlodobíjení a tuto volitelnou položku vám při koupi vozu určitě doporučuji zaškrtnout.
Stejně jako vyhřívaná sedadla a tepelné čerpadlo, které efektivně hospodaří s energií a vozu umí ušetřit ‚šťávu‘ pro ještě delší dojezd.
Vše výše uvedené se vejde do balíčku Charging package. Doporučuji vám jej.
Měl bych asi psát o předplacených kartách pro dobíjení ‚venku‘ a o tom, že vám BMW s vozem takovou kartu klidně přibalí k autu; a nebo si ji klidně vyřídíte sami dle libosti podle vašeho výběru poskytovatele energie.
Měl bych asi psát o jemném bzučení ítrojky za jízdy, o nevhodnosti dlouhodobého dálničního provozu (nerekuperujete), o maximální rychlosti omezené na 150 km/h a podobně.
No, i3s (ano, s = sport, protože tohle je BMW) vlastně umí 160 km/h, má o 10 kW vyšší výkon (135 kW), lepší zrychlení, režim Sport
a širší pneumatiky.
Sportovní elektroauto? No jasně! Je to přece Bavorák.
A eSko má i nastavitelnou trakci…! Jakoby už standardní model, bez vypínatelných pomocníků, nebyl živý až až…
Řidičským pohledem? Myslím pohledem nadšence?
Miluju tuhle káru.
Zadní náhon, nízká váha, kompaktní rozměry a v každém rohu auta je kolo (minimální převisy, dlouhý rozvor).
Skvělý rejd, 250 Nm krouťák, navíc dostupný okamžitě (žádné řazení = konstantní příliv síly) a k ovládání stačí plyn, protože při jeho povolení auto silně brzdí. „One pedal feel“ tomu říkají.
Čili netrvá týden, než autu po sundání nohy z plynu spadnou otáčky/rychlost. … což je u dnešních přeplňovaných, malorážkových tříválců, bohužel standardem.
Tohle malé dělo při přání maximální dynamiky vykouzlí takový odpich, že budete hodně zaskočeni.
Do města si nelze přát lepší vozidlo. Z křižovatky můžete vyletět jako raketa a mocný zátah polevuje až okolo stovky. Do asi 60ti km/h tenhle diblík zrychluje jako eMkové bavoráky.
Tímto zdravím mladého řidiče se šedým hot hatchem, kterého jsem trošičku vyučil na ostravských světlech v centru.
Usmívali jsme se na sebe, když ještě na červenou vedle mě tůroval své obstarožní, uřvané, čtyřkové GTI s přísnýma chromovýma kolama. I jeho přítelkyně se usmívala. … ten bzučící elektrický prcek vedle přece nebude mít šanci…
Pak padla zelená… Dal jsem mu ještě i trošku ‚fóra‘, protože vím, jaký umí i3ka odpal, ale samozřejmě neměl šanci. Musel si myslet, že toho malého bavoráka někdo vystřelil z praku.
Moje holka věděla, že pojedeme sprinterský Drag race, protože jsem při oranžové řekl „teď sleduj…“. Víte, ona je zvyklá na bavoráky a ví, že mě rychlost baví. No; ji též, ale v i3 jí plné zrychlení z nuly dobře moc nedělá. Když to totiž zašlápnete naplno, i3 letí jak splašená. To zrychlení je opojné a hlavně souvislé. Žádné řazení, jen masivní zátah.
Pokud vás ale sportovní ambice až tak neberou, navolte si režim Eco Pro (lze i Eco Pro plus) a užívejte si maximální efektivity úsporného vozu. Neplaťte dálniční známky, parkujte v centru a proplétejte se s tímhle mrštným, kompaktním autem za libého hučení akustického „plašiče chodců“ (jak říkám zvukovému zařízení pro ochranu kolemjdoucích, kteří vás jinak neregistrují), protože i3 je naprosto tichá.
Užívejte si vymožeností, jako jsou nastavitelné časy nabíjení, řízení toků energií a třeba vychlazení/vytápění vozu, ovládané i na dálku pomocí vašeho smartphonu.
Budete u toho všeho navíc styloví (i3 stále působí futuristicky, protože má skvělý design), ohleduplní vůči přírodě a hlavně úsporní. A ticho prý i léčí..
Já však v tomto vozidle spatřuji primárně zábavu a i3 je dalším důkazem toho, že značka BMW je zárukou především vysokého inženýrství, radosti z jízdy a že její produkty cíli na lidi, kteří si chtějí za volantem (či řídítky) cestu především užít.
Myslím, že kdyby se Mnichově rozhodli vyrábět třeba zahradní traktůrky, tak si spousta z nás okamžitě kupuje parcelu…
Pokud vypadá zelená, elektrická budoucnost automobilového průmyslu tak, jako ji vidí BMW s čistě elektrickým modelem i3, tak se na ni velmi těším a nemám o nás, milovníky radosti za volantem, žádných obav.
CO2 emise – informace
Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.
Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.